261509-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Natur och Miljö.
Referensnummer: KS 2016/741
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ängelholms kommuns behov av konsulttjänster för natur och miljö enligt punkt 3.4.1, 3.4.2 och 3.4.3 i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen kommer att resultera i maximalt tre (3) ramavtal per delområde för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års volym för dessa tjänster har varit:
Miljö ca 500 000 SEK/år
Natur – terrester och limnisk ca 280 000 SEK/år
Natur – marin ca 80 000 SEK/år
Detta är ingen garanti men kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på 2 år.
Upphandlingen är uppdelad i följande delområden:
1. Miljö,
2. Natur – Terrester och Limnisk,
3. Natur – Marin.
Anbudsgivare kan välja att lämna på ett eller flera delområden. De olika delområdena utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.Föregående års volym för dessa tjänster har varit:
Miljö ca 500 000 SEK/år.
Natur – terrester och limnisk ca 280 000 SEK/år.
Natur – marin ca 80 000 SEK/år.
Vid en eventuell överprövning eller vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning
Konsulttjänster inom natur och miljö. Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.
Kommunen förbehåller sig rätten att handla upp uppdrag utanför ramavtalet om det beräknade totala värdet på uppdraget överstiger 300 000 SEK.
Kommunen ska ha rätt att låta tidigare anlitade konsulter komplettera/rätta tidigare utförda arbeten.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.