Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elleverans
Referensnummer: UH-2020-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Signalisten (nedan kallat Beställaren) avser härmed att upphandla fysiskt och finansiellt elinköp med fysisk leveransstart 2021-01-01. Det nya avtalet kommer att sträcka sig över två år, till och med 2022-12-31, med option för Signalisten att förlänga med 1 + 1 år till som längst 2024-12-31.
Upphandlingen omfattar elkraft till ca 140 anläggningar (mätpunkter) geografiskt lokaliserade i Solna kommun (nätområde HUV). Den samlade elförbrukningen bedöms idag uppgå till ca 9 GWh per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen