261533-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för kommunikation och multimedia
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikvalssystem.
Referensnummer: SR1711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio upphandlar ett systemverktyg för att schemalägga och planera musik och trailers i alla våra kanaler. Totalt används systemet av ca. 30 musik- och trailerredaktörer som planerar musik för ca 45 kanaler.
Musik är en stor del av Sveriges Radios kulturuppdrag, och 60 procent av det totala utbudet utgörs av musik. Samarbete mellan kanalerna är viktigt och ett centralt gemensamt system med gemensam standard och arbetssätt för detta likaså.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Befintligt system är högt automatiserat och integrerat med ljud och utsändningssystemet Digas.
Sveriges Radio är organiserat med verksamhet i Stockholm och på 25 lokala produktionsorter från Malmö i söder till Kiruna i norr. Produktionsorterna är ihopkopplade via ett dedikerat WAN med hög kapacitet och bandbredd och låg latency. Server-miljön som till största delen är virtualiserad är centraliserad i Stockholm och vi använder nästan uteslutande Microsofts operativsystem för klienter (idag Windows 7, inom snar framtid Windows 10) och servrar (Windows Server 2016 alt. 2012 R2).