261595-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skärhamn: Stadsplanering och landskapsvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult, strategisk fastighetsplanering/lokalförsörjning
Referensnummer: 2021-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjörns kommun genomför upphandling avseende konsulttjänst för strategisk fastighetsplanering och lokalförsörjning samt operativa insatser kopplat till det strategiska arbetet. Kommunen inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Tjörns kommun har under 2020 och fortsatt under 2021 arbetat mycket med att skapa tydliga strukturer och processer kopplat till kommunens lokalplanering och lokalförsörjning. Arbetet har skapat fokus på effektiv lokalanvändning, lokalförsörjning och lokalförvaltning. Idag äger/förvaltar såväl kommunen som de kommunala bolagen fastigheter.
Beskrivning av kommunens organisation framgår på kommunens hemsida. https://www.tjorn.se/kommun-och-politik/kommunens-organisation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71300000 Ingenjörstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar konsultstöd i olika projekt, där konsulten, tillsammans med kommunen utreder och planerar lokalbehov samt medverkar vid lokalutformning eller avveckling lokaler. Uppdrag sker med utgångspunkt från verksamhetens behov och med beaktande av verksamhetsmässiga, ekonomiska, tekniska och legala aspekter.
Uppdraget avser konsultstöd i olika projekt, där konsulten, tillsammans med kommunen utreder och planerar lokalbehov samt medverkar vid lokalutformning eller avveckling lokaler. Uppdrag sker med utgångspunkt från verksamhetens behov och med beaktande av verksamhetsmässiga, ekonomiska, tekniska och legala aspekter.