261597-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfall
Referensnummer: UH-2021-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fra har behov av tjänster inom avfallshantering såsom insamling, behandling, destruktion och återvinning av avfall. FRA har även behov av att hyra olika sorter av behållare, kärl, komprimatorer och containrar för hantering av avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning beräknas till 600 000 SEK per år eller 2 400 000 SEK under avtalets totala giltighetstid inklusive förlängningsoption (totalt 4 år).
Takvolym för detta avtal är 2 600 000 SEK.