261603-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Programvaruutvecklingstjänster för kartor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plattform för Webb-GIS
Referensnummer: ADM 32/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en ny plattform för att producera och konsumera webbkartor för hela staden. Plattformen ska vara användarvänlig och stabil med god prestanda, även för större datamängder, samt innehålla en strukturerad och välintegrerad metadatahantering.
Licensformen ska vara kommunlicens utan begränsning av samtida användare.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 8 ggr 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48326000 Kartprogramvara, 48810000 Informationssystem, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en ny plattform för att producera och konsumera webbkartor för hela staden. Kartorna ska vara lättanvända, behörighetsstyrda, responsiva, ha sökningsfunktion och vara redigerbara, mm. Administratörsgränssnittet ska bl.a. kunna bearbeta data från olika datakällor, skapa lager med olika nivåer och kunna föda både kartor och karttjänster. Resultat ska vara en variation av webbkartor, interna och externa som kan styras med behörigheter. Egna karttjänster ska produceras så att de kan konsumeras både av externa samt egna applikationer. Plattformen ska vara användarvänlig och stabil med god prestanda, även för större datamängder, samt innehålla en strukturerad och välintegrerad metadatahantering.
Exempel för användningsområde:
För handläggare webbkartor med olika informationsinnehåll som används för beslutsunderlag
För handläggare webbkartor som man kan redigera text eller geometrier i, med möjlighet till permanent lagring
För handläggare webbkartor som kan tillföra egen information till (dra in GIS lager)
För inventerare webbkartor för att samla in information i fält som lagras i databas
För inventerare webbkartor som lokaliserar den egna positionen
För stadens invånare webbkartor som tillgängliggör stadens information på ett enkelt sätt
För stadens invånare webbkartor som tillåter visning och synpunktshantering till specifikt tema
För applikationer som kan konsumera karttjänster via OWS eller API
För administratörer säker behörighetsstyrning samt god struktur på metadatahantering