261628-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänstekläder
Referensnummer: 2.2-3122-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS inbjuder till anbudsgivning gällande - Upphandling av tjänstekläder till SiS enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar med diarienummer 2.2-3122-2022
Under december 2021 beslutade SiS generaldirektör om att tjänstekläder ska införas på SiS för medarbetare i klientnära arbete.
Syftet med en enhetlig klädsel för medarbetare som arbetar klientnära är att det ska stärka och tydliggöra professionen och tjänstemannarollen gentemot barn, ungdomar, klienter, andra myndigheter och besökare.
Behovet av tjänstekläder är en del i det förebyggande arbetsmiljö- och säkerhetsarbetet. Tjänstekläderna ska bidra till att minska identifierade säkerhetsrisker. Tydlighet kring vem som arbetar på SiS bidrar även till en trygghet, både för dem vi vårdar och för våra medarbetare.
SiS har även behov att förse ca 100 medarbetare med skyddskläder för arbete i kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18300000 Klädesplagg, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tjänstekläder, dels kläder till personal i klientnära arbete, dels skyddskläder kök.
SiS kommer att ingå ett ramavtal med en (1) leverantör från vilken beställande enheter inom SiS kommer att göra löpande beställningar efter behov.