261634-2023 - ResultatSverige-Varberg: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dörrautomatik samt serviceavtal
Referensnummer: KS 22/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun inbjuder till att lämna anbud avseende dörrautomatik och serviceavtal enligt upphandlingsdokumentet.
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar dörrautomatik inklusive serviceavtal och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Välkommen in med ert anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421131 Montering av dörrar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående års (2018-01 -- 2022-01) volym var ca 2 500 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas.
Ramavtal kommer att tecknas med max tre (3) leverantörer.
Avrop kommer att ske genom rangordning/förnyad konkurrensutsättning etc.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 6 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Upphandlande myndighet har gjort en bedömning att det inte är lämpligt att dela upphandlningen fler delar då det krävs ett helhets grepp vid inköp, instalation och service av dörrautomatik