261728-2017 - ResultatSverige-Gävle: Digital kartläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och framställande av laserdata för Nationella Höjdmodellen.
Referensnummer: 104-2017/888
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71354100 Digital kartläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet avser med upphandlingen att teckna ramavtal för avrop av i upphandlingsdokumenten beskriven tjänst. Ramavtalet skall säkerställa beställarens uppdrag att slutföra arbetet med förstagångsinsamling för en heltäckande nationell höjdmodell baserad på laserskanning.
Datainsamlingen skall ske genom flygburen laserskanning och den kvarvarande arealen för skanning beräknas till ca 10 150 km² och avser Svenska fjällområden. Lantmäteriet har som mål att täcka resterande del av Sverige med georefererade laserdata under år 2017 med målet att erhålla ett så homogent laserdataset som möjligt. Laserdata ska av leverantören georefereras och kvalitetskontrolleras innan leverans till Lantmäteriet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71355000 Mätningstjänster, 71355200 Landmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen