261741-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Utbildning av personal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagningskommitté-utbildning.
Referensnummer: C 2017-0575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter. Mottagningskommitté-utbildning syftar till att skapa en bättre grupp internt såväl externt, både som medarbetare och som ledare. Phadderutbildning syftar till att skapa goda ledare och förebilder som förstår sig på individers behov av trygghet, phadderns roll som förebild och gruppers utveckling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Chalmers upphandlar ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter, så kallade mottagningskommittéer och phaddrar. Stora ledarskapskrav ställs på dessa för att på ett bra sätt kunna leda och genomföra de aktiviteter som anordnas för de nyantagna studenterna under mottagningsveckorna.