261748-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ingenjörstjänster – Ramavtal konsulttjänster, projektering av El, Belysning, Data- & tele, Solceller, Säkerhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal konsulttjänster, projektering av El, Belysning, Data- & tele, Solceller, Säkerhet
BeskrivningRamavtalet omfattar konsulttjänster inom projektering enligt AUC.1. Uppdrag kommer att variera i omfattning och storlek från mindre utredningsuppdrag till större projekteringsuppdrag beroende på beställarens behov och på projektens storlek och komplexitet. För undantagna arbeten se AUC.1 i AF-del 2:2.
Intern identifierareMIC 2026/297
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal konsulttjänster, projektering av El, Belysning, Data- & tele, Solceller, Säkerhet