261760-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilldelningsbeslut avseende UBW-konsulter.
Referensnummer: A111.500/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsulttjänster för stöd till Agresso-installation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattade fyra kategorier:
1) Applikationskonsulter för UBW,
2) Teknikkonsulter för UBW,
3) Projektledare för Polisens verksamhet vars processer använder sig av UBW,
4) Verksamhetskonsult för Polisens verksamhet vars processer använder sig av UBW.
Upphandlingen påbörjades som ett öppet förfarande men övergick i förhandlat förfarande då ingen anbudsgivare uppfyllde obligatoriska kvalitetskrav.