261767-2017 - ResultatSverige-Vänersborg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter – Nytt OP-hus vid NU-sjukvården Uddevalla.
Referensnummer: 17/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna del av projektet avser upphandling av arkitekter för programarbete, systemprojektering och ev. bygghandlingar beroende av entreprenadform.
Ansökande företag förutsätts ha erforderlig kapacitet och tekniskt kunnande för medverkan i projekt av denna storleksordning.
Vid en ev. detaljprojektering av bygghandlingar skall konsultföretaget vara berett att kunna bemanna ett projektkontor på arbetsplatsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen