261772-2017 - ResultatSverige-Motala: Andra samhälleliga och personliga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster.
Referensnummer: UH-2017-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar flyttjänster avseende hyresgästers bohag, i lägenhet och tillhörande utrymmen, åt Bostadsstiftelsen Platen. Uppdraget inkluderar flytt av eventuella motorsängar, flyglar, biljardbord eller andra onormalt tunga eller skrymmande föremål. Utöver flytt av hyresgästens bohag omfattar avtalet även tjänster som packning, ned- och uppmontering vid behov.
Flyttjänsterna består i huvudsak av lägenhetsevakueringar i samband med ROT-renoveringar.
Ingen volymgaranti lämnas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98300000 Diverse tjänster, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen