Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende arkitekttjänster.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har erfarenhetsmässigt ett återkommande behov av att få utfört arkitekttjänster. Upphandlingen genomförs som två (2) olika delar/anbudsområden, (i) Anbudsområde A: Husbyggnadsarkitekter och (ii) Anbudsområde B: Landskapsarkitekter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A: Husbyggnadsarkitekter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets kontraktstid är från och med ramavtalstecknande och två (2) år framåt, med möjlighet till förlängning med två (2) år, dvs. maximalt fyra (4) år. Beställaren äger ensidigt rätt att bestämma om ramavtalet ska förlängas eller inte. Beställaren ska senast två (2) månader före utgången av respektive avtalsperiod skriftligen meddela konsulten om avtalet inte ska förlängas. Om sådant meddelande inte tillsänds konsulten förlängs ramavtalet automatiskt med två (2) år.
Anbudsområde B: Landskapsarkitekter
Del nr: 2