261785-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering Anstalten Västervik
Referensnummer: 2021-2203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avfallshantering för A Västervik.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården upphandlar ett ramavtal för avfallshantering i anstalten Västervik Norra.
Uppdraget är en helhetslösning där samtliga fraktioner av avfall som ingår i avtalet ska hanteras inklusive tillhandahållande av kärl, transport, behandling samt eventuell återvinning.
På anstalten pågår just nu en större om och tillbyggnation som kommer att innebära att uppdraget förändras över tid och att angivna volymer och antal kärl kan komma att både ökas och minskas under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44616200 Avfallstunnor, 90512000 Avfallstransport, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.