261853-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster Umeå
Referensnummer: VLL 2597-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av flyttjänster Umeå-området.
Den största andelen uppdrag kommer att avse omflyttning inom Norrlands universitetssjukhus (NUS). En stor andel av uppdragen kan utföras utan användning av flyttbil.
Även flyttuppdrag utanför sjukhusområdet kan förekomma. Upphandlingens geografiska områden omfattar följande kommuner: Umeå, Nordmaling, Vindeln, Vännäs, Bjurholm och Robertsfors.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen