Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Senior konsult för stöd vid nyproduktionsprojekt.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att biträda beställaren i förhållande till översyn av processer och organisation för effektivt byggande, såväl ekonomiskt som volymmässigt, i samband med nyproduktion av bostäder. Konsulten ska bidra med kompetens och erfarenhet från andra nyproduktionsprojekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden löper från och med den 1.6.2017 eller från den tidigare tidpunkt parterna överenskommer om och tre (3) månader framåt. Beställaren och leverantören kan gemensamt komma överens om att förlänga avtalstiden med minst tre månader åt gången upp till en maximal total avtalstid om fyra (4) år. Sådan överenskommelse ska träffas innan avtalstidens utgång. Förlängning kan ske vid ett eller flera tillfällen (inom ramen för de fyra (4) åren). Om förlängning inte sker upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Leverantören ska ha rätt att neka förlängning.