Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal SAP-konsulttjänster.
Referensnummer: 15FMV893
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har tecknat kontrakt rörande IT-tjänster på SAP-området med en (1) leverantör per Ramavtalsområde (enligt lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet 5 kap. 4 §) som under avtalstiden blir Försvarsmaktens strategiska partner i ett co-sourcingupplägg.
Aktuell upphandling omfattar drift-, förvaltnings- och projektkompetens inom följande SAP-områden (som också utgör anbudsområden/ramavtalsområden):
1. Ekonomi,
2. Logistik,
3. HR,
4. TFAT.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal SAP-konsulttjänster EK, LOG, TFAT
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej