261924-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster utförda av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska tjänster Arresten Malmö
Referensnummer: A037.846/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Arrestverksamheten i Malmö har behov av ett Ramavtal för att säkerställa försörjningen av aktuella tjänster, som omfattar att omhändertagna i arresten vid behov får den sjukvårdsbedömning, vård och medicinering som krävs för varje enskild individ.
Upphandlingen innefattar följande övergripande tjänster:
— Arrestantvård
— Provtagning i mindre omfattning
— Kontakt med externa vårdgivare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen