261945-2022 - ResultatSverige-Kiruna: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilar 2 st personbilar eldrift
Referensnummer: 2022/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirunabostäder avser att köpa 2 ststycken personbilar med eldrift. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort.
Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer på transportbilarna.
Översiktlig information om objektet
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Kirunabostäder avser att köpa 2 st eldrivna personbilar. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort.Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilensfunktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Sefordonsblankett för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställarenuppställer på bilarna.
Omfattning
Avtalet omfattar leverans av två eldrivna personbilar med den utrustning somspecificeras i Förfrågningsunderlagen, samt i Fordonsblanketter.Bindande avtal förutsätter att skriftligt avtal upprättats och undertecknats av båda parter.