II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I det nationella arbetet med förorenade områden har förorenade sediment på senare tid kommit att hamna allt mer i fokus. Inom ramen för Sveriges geologiska undersöknings (SGU) arbete som huvudman för förberedelser för avhjälpandeåtgärder avseende förorenade sediment i sjön Ala Lombolo (Kiruna) har SGU för avsikt att låta utföra ett bänkskaleförsök avseende avvattning av sediment med HTC (hydrothermal carbonization, också refererat som "aqueous carbonization at elevated temperature and pressure").