261970-2021 - ResultatSverige-Sundsvall: Tjänster utförda av parkeringsvakter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning 2021
Referensnummer: UH-2021-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar aprkeringsövervakning som tjänst avseende såväl allmän platsmark, kvartersmark, flyttning samt förvaring av fordon och skrotbilshantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar parkeringsövervakning som tjänst avseende såväl allmän platsmark, kvartersmark, flyttning samt förvaring av fordon och skrotbilshantering.
Mängd övervakning:
Vardagar 08.00–19.00: 11 000 fälttimmar/år
Lördagar och dag före helgdag 09.00-15.00: 3 000 fälttimmar/år
Övrig tid: 2 000 fälttimmar/år
Total mängd övervakning: 16 000 fälttimmar/år
Administration av fordonsflytt 300 styck/år
Sannolikt avtalsvärde för hela avtalsperioden baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 20 000 000 SEK