See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anslutning 33kV Bredäng & Stensätravägen
Beskrivning: Upphandlingen avser två projekt där det ena avser en nyanslutning vid förbifart Bredäng (28MW)-33kV som ska matas med dubbla kabelförband 630mm2 från Bredäng S2 (630mm2= max 28MW). Det andra projektet avser en nyanslutning till en närliggande Datahall vid Stensätravägen på 20MW-33kV som ska matas med dubbla kabelförband 630mm2 från Bredäng S3. Upphandlingen kommer utmynna i ett utförandeentreprenad kontrakt avseende båda projekten. Observera: Projektet omfattas av Säkerhetsskyddslagen (2018:585) och Ellevio måste därför teckna säkerhetsskyddsavtal på nivå 3 med den leverantör som tilldelas kontraktet. Ellevio förbehåller sig rätten att, i enlighet med bestämmelserna i Säkerhetsskyddslagen (2018:585) upprätta säkerhetsskyddsavtal med leverantören och tillämpa säkerhetsprövningsförfaranden för personal som deltar i säkerhetskänslig verksamhet hos Ellevio och/eller får tillgång till säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i samband med utförandet av entreprenaden. Upprättande av säkerhetsskyddsavtal med utländska företag ska föregås av en lämplighetsbedömning och kan i vissa fall kräva bilateralt säkerhetsskyddsavtal mellan Sverige och berörda länder. Vidare gäller härvidlag att leverantören endast får använda underleverantörer som har tecknat säkerhetsskyddsavtal med Beställaren i de fall krav på säkerhetsskydd är tillämpligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91636:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45112000 Grävning och schaktning