262040-2024 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Konsultstöd för tjänstedesign
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultstöd för tjänstedesign
BeskrivningSCB söker 1-3 leverantör som kan bidra i arbetet med att säkerställa en god användarupplevelse i digitala kanaler genom att tillhandahålla tjänster inom tillämpad UX/UI- och tjänstedesign. Upphandlingen omfattar i huvudsak UX- och tjänstedesign men kan komma att omfatta även informationsarkitektur och innehållsstrategi samt hela kedjan från konceptdesign till detaljerad design, kravformulering inklusive validering av användarupplevelse genom användningstester eller andra metoder.
Intern identifierareA2024/0290
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del