262070-2017 - PlaneringSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Förhandsmeddelande
Kombinerade kontrakt
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommande projekt på KTH.
Referensnummer: 1234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus är ett av landets största fastighetsbolag med inriktning på universitet och högskolor. Vi utvecklar, bygger och förvaltar moderna och hållbara kunskapsmiljöer. Fastighetsområde Östermalm ansvarar för den tekniska- och ekonomiska förvaltningen av ca 300 000 m² BTA på Campus KTH, Kungliga Musikhögskolan, Gymnastik- och idrottshögskolan, A-House (fd Arkitekturhögskolan) och Campus Gärdet.
Campus KTH växer och ett flertal ny- och ombyggnadsprojekt är på väg att genomföras inom den närmaste tiden. Dessa projekt kommer omfatta cirka 1 000 m2 BTA nybyggnad och 11 000 m² BTA ombyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Campus KTH växer och ett flertal ny- och ombyggnadsprojekt är på väg att genomföras inom den närmaste tiden. Dessa projekt kommer omfatta cirka 1 000 m² BTA nybyggnad och 11 000 m² BTA ombyggnad.
Observera att de angivna tiderna är preliminära.
PÅ begäran kan karta över Campus KTH mailas som visar projektetens läge inom området.
Evakueringslokaler åt IVL.
Referensnummer: 43:36
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
Ombyggnad av kontorslokaler i två plan.
Entreprenadform: Utförande
BTA m2: 940
Anbudsräkningstid: 2017-06-16 – 08-18
Planerad byggstart: 2017-09
Planerat färdigställande: 2018-02.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Ombyggnad av kontorslokaler.
Ombyggnad för KTH-förvaltning.
Referensnummer: 43:24
Ombyggnad av kontorslokaler år KTH
BTA m2: 4 000
Anbudsräkningstid: 2017-10-01 – 11-01
Planerad byggstart: 2018-01
Planerat färdigställande: 2019-01.
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
Upprustning sal F1 och F11.
Referensnummer: 43:09
Ombyggnad av föreläsningssalar.
BTA m2: 1 000
Anbudsräkningstid: 2017-07-03 – 09-15
Planerad byggstart: 2017-12
Planerat färdigställande: 2018-08.
45000000 Anläggningsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
Ombyggnad för IVL.
Referensnummer: 43:02
Ombyggnad av IVL:s kontorslokaler.
BTA m2: 3 000
Anbudsräkningstid: 2017-08-21 – 09-29
Planerad byggstart: 2018-02
Planerat färdigställande: 2018-10.
45000000 Anläggningsarbete, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
House etapp 4, (Lobbybyggnaden).
Referensnummer: 54:4
45210000 Byggnadsanläggning
Nybyggnad av eventlokal med hög arkitektonisk ambition. Byggnad placeras på befintligt bjälklag där tidigare nedbrunna byggnadsdelar funnits och ansluter till befintliga byggnader.
Entreprenadform: Samverkan, ABT06
Anbudsräkningstid: 2017-09-05 – 10-30
Planerat färdigställande: 2018-12.
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Nybyggnad av eventlokal med hög arkitektonisk ambition.
Ombyggnad FBA.
Referensnummer: 50:04
Ombyggnad av FBA:s kontorslokaler på plan 5 i Försvarshögskolan samt höjning av befintligt trapphus.
BTA m2: 1 700
Anbudsräkningstid: 2017-06-14 – 08-15
Planerad byggstart: 2017-10
Planerat färdigställande: 2018-09.