Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-ledningsarbeten.
Referensnummer: MSVAB-2017-00065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
MittSverige Vatten & Avfall AB upphandlar ramavtal för VA-ledningsarbeten inom Sundsvalls, Timrå och Nordanstigs kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
MittSverige Vatten & Avfall AB genomför upphandling av VA-ledningsarbeten inom Sundsvalls, Timrå och Nordanstigs kommuner. VA-ledningsarbetena omfattar driftprojekt, nyinvesteringar och reinvesteringar.