262100-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Livsmedel Bjuvs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Bjuvs kommun.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal månader: 37
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms:
Intervall: mellan 40 000 000 och 200 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Nuvarande avtal upphör under 2016 och denna anbudsförfrågan avser ett ramavtal under 3 år på de livsmedelsprodukter som Bjuvs kommun behöver för sin kostverksamhet och denna upphandling skall säkerställa kommunens behov av säkra leveranser av livsmedel under avtalsperioden.
Denna anbudsförfrågan skall även omfatta andra regelbundna leveranser av livsmedelskomponenter samt pedagogiska livsmedel.
Leverantörerna skall leverera majoriteten av kommunens samlade behov avseende olika livsmedel samt andra produkter som kan betraktas vara sammanhörande med livsmedel (t.ex. ”konsumtionsvaror med angivet näringsvärde”, ”produkter som behövs vid konsumtion av tillagad mat och livsmedel”, samt viss tillagningsutrustning av enklare slag).
Syftet är att upphandlingen skall leda till rätt kvalité till rätt pris och minskad miljöbelastning. Kommunen vill även ge mindre företag möjlighet att bli leverantörer.
Viktigt: Att i upphandlingen uppmärksamma kommunens krav på utökade djurskyddskrav, utökade miljökrav, samt etiskt producerade produkter som är förenliga med ILO:s 8 kärnkonventioner. För antagna leverantörer är det en skyldighet att medverka vid kontroll till att kraven uppfylls.
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare: http://permalink.mercell.com/60426779.aspx
Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 03142300 Animaliska livsmedel, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 42200000 Maskiner för beredning av livsmedel, drycker och tobak samt tillhörande delar, 44618100 Lätta förpackningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner