262122-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning) – Färgprodukter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFärgprodukter
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att säkerställa att Skellefteå kommun, Skellefteå Buss och Västerbottensteatern får tillgång till ett brett sortiment av färgprodukter som behövs för våra verksamheter. Upphandlingen är uppdelad i två delområden: Delområde 1: Vägg- och fasadfärg. Delområde 2: Industri och billack. Till delområde 1 inkluderar det produkter som vägg och takfärg, akrylatfärg, oljefärg, trägrund, lasyr, träolja, tapeter, övriga tillbehör och verktyg m.m. Till delområde 2 inkluderar det produkter som tvåkomponentsfärg, sprayfärg, lackfärg, tvåkomponentsspackel, penslar m.m.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTotalpris från Anbudsspecifikation Delområde 1 och Prisbilaga Rabatt Delområde 1
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105201:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 39224210 Målarpenslar, 39191100 Tapeter, 44812400 Material för målning och tapetsering, 44810000 Färger
Optioner
Beskrivning av alternativenParterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPris Delområde 2 - Industri och billack
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105201:Lot:2