262142-2021 - ÄndringSverige-Norrköping: Socialvård och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd i rehabilitering av ohälsosamt bruk
Referensnummer: 3.2.1-2021-3709
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket har behov av stöd i förebyggande, utredande och behandlande insatser när en medarbetare har ett misstänkt eller konstaterat ohälsosamt bruk.
Behandlande insatser ska kunna erbjudas inom öppenvård och på behandlingshem. Både individuell behandling eller i grupp beroende på vad utredningen kommer fram till. upphandlingen omfattar stöd till Migrationsverket i ohälsosamt bruk kopplat till alkohol, narkotika, doping och spel. (Migrationsverket använder sig av samma som socialstyrelsen definierar som bruk - ANDTS). Upphandlingen omfattar även utbildningsinsatser främst riktade till chefer och HR på Migrationsverket för att öka kunskap och förståelse i att hantera beroendeproblematik på arbetsplatsen