Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två-facks lågbyggd baklastande sopbil
Referensnummer: FEV22/0048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en styck komplett fabriksny Två-facks lågbyggd baklastande sopbil till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sopbilen kommer att användas till största del för att hämta sopor i centrala Falun vilket resulterar i väldigt många stopp och i och urstigningar. Det är många trånga gränder i centrum därför får inte passagerardörren bredda utåt. För chaufförernas bästa arbetsmiljö ska insteget till hytten vara så lågt som möjligt. Bilen ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Bilen beräknas köras 3000 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle (ska även kunna drivas med diesel)