262164-2018 - ResultatSverige-Nyköping: Kundundersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NKI mätning
Referensnummer: DU-UPP17-0326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342310 Kundundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Sörmlands Kollektivtrafikmyndighet (Beställaren) är Sörmlands läns regionala kollektivtrafikmyndighet och har det samlade ansvaret för kollektivtrafiken i länet innefattande bland annat upphandling av allmän kollektivtrafik. För att upprätthålla och tillgodose allmänheten med god service och hög kvalitet ställs kvalitetskrav i de trafikavtal som ingås med trafikföretagen som utför kollektivtrafiken. Trafikavtalen i länet är indelade i fyra avtalsområden:
Eskilstuna.
Strängnäs.
Katrineholm/Flen/Vingåker.
Nyköping/Trosa/Gnesta/Oxelösund.
Det är av väsentlig betydelse att Beställaren kan följa upp och mäta hur resenärer och allmänheten uppfattar den kollektivtrafik som erbjuds i länet. Beställaren har tidigare använt sig av Svensk Kollektivtrafiks Kollektivtrafikbarometer (Kolbar) för mätning av kundnöjdhet, så kallade NKI-undersökningar. Beställaren har således behov av egen NKI-undersökning avseende den allmänna kollektivtrafiken i Sörmland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det är av väsentlig betydelse att Beställaren kan följa upp och mäta hur resenärer och allmänheten uppfattar den kollektivtrafik som erbjuds i länet. Beställaren har tidigare använt sig av Svensk Kollektivtrafiks Kollektivtrafikbarometer (Kolbar) för mätning av kundnöjdhet, så kallade NKI-undersökningar. Beställaren är sedan 2015 inte del av denna undersökning och har således behov av egen NKI-undersökning avseende den allmänna kollektivtrafiken i Sörmland.