26217-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Dals-Ed: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med buss i Dals Eds kommun
Referensnummer: UH-2023-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Dals-Eds Kommun bjuder in till anbud för skolskjuts avseende grundskolan med trafikstart augusti 2023.
Upphandlingen gäller för Dals-Eds kommun men samordnas med Bengtsfors, och Färgelanda.
Kommunens inriktning är att skriva kontrakt med en leverantör.
I kommunen finns det två skolenheter som omfattas av upphandlingen, Hagaskolan och Snörrum
ca 350 elever berörs av skolskjuts
ca 174000  km/år
178 skoldagar
10 års avtal
Dals Ed är lokaliserad i nordvästra Dalsland, Västra Götalands län och har en yta på c:a 730 km2 och hemkommun för c:a 4 800 invånare varav ca 70% bor i tätorten Ed.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stängd skolskjutstrafik av elever under ordinarie läsår.
ca 350 elever
ca 174000 km/år  (varav 173 906vagnkilometer är upphandlad skolskjuts och 1 000 vagnkilometer är övriga elevrelaterade resor )
178 skoldagar/läsår
Skolskjutsuppdraget omfattar 7 skolbussar.