262183-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Ombyggnad av motorfordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byte av drivlina till bandvagn 206.
Referensnummer: 2017/1991
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50117100 Ombyggnad av motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för utbyte av drivenhet med angränsande modifieringar och anpassningar i femtio stycken fordon av typen Hägglunds Bandvagn 206. Målsättningen är att utbyte skall ske på samtliga bandvagnar under avtalsperioden men Svenska kraftnät garanterar inga volymer. Utbytta enheter skall återanvändas som reservdelar.
Ramavtal tecknas för perioden från och med kontraktets tecknande till och med 31.12.2019, med en möjlighet för Svenska kraftnät att förlänga avtalet ytterligare med ett + ett år. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör.
För fullständig information om föremålet för upphandlingen hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51140000 Installation av motorer, 51142000 Installation av dieselmotorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlaget.