262225-2018 - ResultatSverige-Östersund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av investerings- och portföljhanteringssystem
Referensnummer: UH-2017-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
2016 påbörjade ALMI ett arbete för att klarlägga behovsbilden för ett nytt verksamhetssystem baserat på erfarenheter av dagens lösning. Härvid framkom en rad förbättringsområden som bedöms kunna lösas med ett nytt IT-stöd.
Upphandlingen syftar till att höja kvaliteten samt skapa stabilitet och effektivitet i ALMIs kärnverksamhet. Kostnadsbesparingar är inte huvudsyftet.
Vidare är upphandlingens mål att:
— Leverera en kvalitativ och långsiktig lösning för ALMI.
— Genomföra en smidig och kontrollerad överföring av information från dagens system till ny lösning.
— Den upphandlade lösningen ska utgå från huvudsakligen oförändrade rutiner och processer inom ALMI.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemstöd.