Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teleradiologiska tjänster
Referensnummer: 2020-O002679
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av teleradiologiska tjänster, område elektiv granskning, som syftar till att utgöra ett komplement till befintlig radiologisk verksamhet inom Region Skåne.
Delområde granskning under jourtid avbröts pga brister i underlaget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Elektiv granskning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 - Elektiv granskning
Delområdet omfattar granskning och utlåtande för datortomografiundersökning (DT), magnetkameraundersökning (MRT) och konventionella undersökningar vid elektiva undersökningar (de konventionella utgörs av några enstaka fall).
Del nr: Granskning under jourtid
Delområde 2 - Granskning under jourtid
Delområdet omfattar granskning under jourtid natten till måndag-natten till fredag mellan kl 22.00-07.30
CET av konventionella och DT undersökningar med svarstider inom sextio (60) minuter, och med möjlighet till ännu kortare svarstid för urakuta undersökningar typ ”rädda hjärnan”.