262297-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plastindustriell utbildning Lidköping
Referensnummer: Af-2021/0036 7175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det industritekniska området plastindustri. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett antal yrken/yrkesbenämningar. Exempel kan vara: operatör, maskinställare.
Arbetsförmedlingen bedömer att maskinoperatörer inom gummi- och plastindustri kommer ha goda möjligheter till arbete. Läget inom industrin kommer fortsatt att vara stark, vilket bidrar till en ökad efterfrågan på yrkesgruppen. Möjligheterna varierar dock mellan olika delar av landet. Även på längre sikt bedömer Arbetsförmedlingen att maskinoperatörer inom gummi- och plastindustrin kommer ha goda möjligheter till arbete. Tillgången på yrkesgruppen förväntas inte vara tillräcklig för att möta efterfrågan vare sig på kort eller lång sikt, vilket bland annat beror på att för få väljer det industritekniska programmet på gymnasiet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen bedömer att maskinoperatörer inom gummi- och plastindustri kommer ha goda möjligheter till arbete. Läget inom industrin kommer fortsatt att vara stark, vilket bidrar till en ökad efterfrågan på yrkesgruppen.
Allmän orientering
Sammantaget bedöms möjligheterna till arbete som goda för maskinoperatörer inom gummi- och plastindustrin.
Utbildningsort
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildningen med Industriteknisk inriktning plast för leveransorten Lidköping, med utbildningsort menas kommun.
Garanti volym
Arbetsförmedlingen lämnar en garantivolym. Utöver denna volym kan en rörlig del avropas. Den rörliga delen tillsammans med den garanterade volymen är den totala volymen som kan komma att avropas under respektive avtalsperiod (12 månader). Volymerna anges som kursdeltagardagar (kdd).
Garanti volym: 7 500 kdd
Rörlig del: 7 500 kdd
Utbildningens syfte och mål
Arbetsmarknadsutbildning avser att stärka den enskilde arbetssökandes möjligheter att få ett arbete samt underlätta för arbetsgivare att få arbetskraft med lämplig kompetens. Den upphandling som nu genomförs avser utbildning inom plastindustrin. Syftet med utbildningen är att tillgodose behovet inom området med kompetent arbetskraft, samt korta ledtiden till arbete för de arbetssökande som är inskrivna hos Arbetsförmedlingen och som har behov av en grund eller påbyggnadsutbildning inom området. Målet med utbildningen är att deltagarna på snabbast möjliga vis erhåller en kompetensnivå som motsvarar de krav samt certifieringar som ställs inom området och att deltagarna efter avslutad utbildning är anställningsbara inom aktuell bransch.
Aktuell målgrupp och förkunskaper
Målgrupp för utbildningen utgörs av arbetssökande personer som har försökt finna egen försörjning, men har visat sig ha otillräcklig kompetens inom aktuellt branschområde. Avsikten är att deltagare i första hand ingår i de grupper av arbetssökande som bedöms vara prioriterade att ta del av Arbetsförmedlingens arbetsmarknadspolitiska program och insatser. Övriga arbetssökande som är eller riskerar att bli arbetslösa kan även komma ifråga för utbildning.
Deltagarnas ålder, yrkeskunnande, arbetslivserfarenhet, utbildningsnivå och kulturella bakgrund kan skilja sig åt. Gemensamt för många är att de saknar studievana och har behov av pedagogiskt stöd i olika hög grad för att klara en utbildning.