26231-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalförsvarsplanering -konsultstöd
Referensnummer: FK 2022/010282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringskassan inbjuder härmed leverantörer till att inkomma med anbud i upphandling av Totalförsvarsplanering -konsultstöd.
I uppdraget ingår bland annat att:
-analysera vilka verksamheter inom myndigheten som behöver prioriteras i krig utifrån den påverkan som avbrott har på samhället
-planera för att samhällskritisk verksamhet ska kunna utföras i krig eller krigsliknande förhållanden
-identifiera investeringsbehov samt söka medel för dessa
-prioritera åtgärder och ta fram en handlingsplan för dessa
-tillse att kris- och kontinuitetsarbetet vid avdelningen beaktar scenarion och de planeringsanvisningar som MSB tillhandahåller