262311-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av komplett transformatorstation i Göteborg. 145 kV GIS-ställverk, transformering 145/11 kV, 11 kV ställverk, all kontrollutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232221 Transformatorunderstation, 45236000 Markanläggning, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen