262350-2021 - ÄndringSverige-Mölnlycke: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hindås vattenverk
Referensnummer: 2018KS117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser generalentreprenad av nybyggnation av Hindås vattenverk. Det nya vattenverket ska uppföras norr om Iberovägen. Råvatten tas från Västra Nedsjön. Råvattenledningar i Västra Nedsjön och tillhörande pumpstation är redan byggd och driftsatt vid start av entreprenad enligt denna förfrågan. Ledningen från råvattenpumpstationen är lagd fram till ca 100 meter från vattenverkets planerade placering i verkets norra del.