2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Elevregister
Beskrivning: Solna stad planerar en upphandling av elevregister och genomför därför en Request for Information (RFI) för att inhämta marknadsinformation. Syftet är att få en ökad förståelse för tillgängliga lösningar samt underlag för framtida kravställning. RFI:n omfattar frågor om funktionalitet, teknik, säkerhet, integrationer, införande och prismodeller. RFI:n är inte bindande och medför ingen ersättning.
Intern identifierare: KS/2026:200
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72260000 Programrelaterade tjänster