262438-2019 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av Sigurd 6 – Socialtjänstens hus
Referensnummer: FN 2018/00483-261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet kommer att bedrivas som en totalentreprenad i samverkan där B och E tillsammans ska projektera och genomföra nybyggnad av ”Sigurd 6 - Socialtjänstens hus” uppdelat i två faser, Fas 1 och Fas 2, enligt § 1.3 i handling 1.1 Samverkan Kontrakt.
Arbetena omfattar översiktligt:
- Kontorsbyggnad i fem våningsplan för sociala nämndernas förvaltning, ca 370 medarbetare
- Lokaler i bottenplan
- En träningslägenhet om 2 rok
- Optionsytor på Plan 3 och 4
Vidare är kravet att byggnaden ska uppnå certifiering för Miljöbyggnad Silver.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen