26244-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av systemstöd för lärande
Referensnummer: UPP 2019-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsmyndigheten bjuder in till en upphandling av systemstöd för lärande.
Bakgrund och syfte
Upphandlingens omfattning och volym
Upphandlingen omfattar ett systemstöd för lärande för cirka 1 500 medarbetare inklusive konsulter. Systemstödet ska tillhandahålla stöd för utbildningsadministration och hantering av lärande, rapporter och analyser inom området. Systemstödet kommer att upphandlas som en tjänst (software as a service, ofta förkortat SaaS eller på svenska mjukvara som tjänst).
I avsnitten 1.3.3.1-1.3.3.4 nedan finns information om systemstödets omfattning som kan vara relevanta för leverantören att känna till inför ställningstagandet om den ska ansöka om att få delta i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen