262452-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Miljösäkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persondosimetri
Referensnummer: 19-510
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90721000 Miljösäkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänst/abonnemang för att förse anställda på sjukhuset med personliga dosimetrar (bål, extremitet samt ögon) samt rapportera mätvärden tillbaka till sjukhuset och till Nationella dosregistret
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning för upphandling av Ramavtal på prenumerationstjänst för persondosimetrar.
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga nytta. Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38341000 Apparater för strålningsmätning, 38947000 Apparater för mikroanalys av röntgenstrålning, 90721600 Skydd mot strålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen