Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för tjänster inom säkerhet och totalförsvar
Referensnummer: RG 2019/383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksgälden har behov av att upphandla ramavtal med konsulter för tjänster inom säkerhet och totalförsvar. Det totala kontraktsvärdet bedöms vara ca 6 000 000 kronor. Upphandlingsföremålet omfattas av säkerhetsskydd och säkerhetsskyddsavtal kommer att upprättas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 75200000 Samhällstjänster, 75220000 Försvarstjänster, 79430000 Krishantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen