Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Tvätteritjänster
Referensnummer: KSN-2022-01242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva avrop av tvätteritjänster till Uppsala kommuns olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tvätteritjänster. Tjänsterna kommer att avropas vid behov samt i form av en rullande schema där leverantören hämtar plagg ett viss antal gånger under veckan. Uppskattat avtals värde är ca 16 000 000 SEK.