262486-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänster inom bevakningsbranschen
Referensnummer: 2.4.2018.834
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMM med deltagande organisationer önskar bjuda in leverantörer att inkomma med anbudsansökan till upphandling om ramavtal av tjänster inom bevakningsbranschen för deltagande organisationer i Stockholmsregionen, Gävle, Karlskrona, Enköping och Julita samt andra orter.
Genom hela upphandlingsdokumentet, inklusive bilagor, anges förutsättningar och övrig information inklusive optionsbara orter, för anbudsansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen