262514-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal FV/FK-centraler
Referensnummer: 17-0014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal gällande installation av fjärrvärme- och (i mindre omfattning) fjärrkylacentraler. Ramavtalet kommer också i mindre utsträckning omfatta ny- och reinvestering i småhuscentraler (=fastighet med 1-2 lägenheter) samt leveranser av materiel i form av fjärrvärmecentraler till kundbyggen samt lösa reservdelar. En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal är ca. 30-40 MSEK/år. Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
För att genomföra entreprenader i nära samarbete med entreprenörer avser beställaren att upphandla ramavtal för avrop för enskilda totalentreprenader. Entreprenören skall etablera ett samarbete med beställarens representanter för att utveckla konceptet under avtalsperioden.
Ramavtalet ska också gälla för enskilda köp av kompletta enheter alternativt i som lösa komponenter eller rena reservdelar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstider.
Ramavtalet planeras gälla i 2 + 6 år med start 1.4.2018. Om förlängningsmöjligheten på 6 år nyttjas kan avtalet under denna period löpande sägas upp av endera parten med 9 månaders varsel. Uppsägning ska ske skriftligen.
Orientering om upphandlingen.
Göteborg Energi AB har upphandlat ramavtal gällande installation av fjärrvärme- och (i mindre omfattning) fjärrkylacentraler. Ramavtalet kommer också i mindre utsträckning omfatta ny- och reinvestering i småhuscentraler (=fastighet med 1-2 lägenheter) samt leveranser av materiel i form av fjärrvärmecentraler till kundbyggen samt lösa reservdelar. En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal är ca. 30-40 MSEK/år. Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
Fjärrvärmecentralernas huvudsakliga funktion är att avskilja GE:s nät från objektens sekundära värme-, respektive kylsystem. Utöver byggnation av fjärrvärmecentraler kommer projektet även att omfatta anpassningar av sekundärsystem för anslutning till fjärrvärme- respektive fjärrkyla.
Vissa av beställarens anläggningar är klassade som skyddsobjekt, där särskilda regler och lagar gäller.