26253-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SÄVSJÖ: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hantverkstjänst för byggnadsarbeten
Referensnummer: 2020/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att under avtalsperioden tillgodose Sävebo AB, Sävsjö kommun och övriga kommunala bolags behov av mindre ombyggnads- och nybyggnadsarbeten samt löpande service- och underhållsarbeten. Arbetet kommer i stor utsträckning att utföras vid offentliga lokaler som t.ex. förskolor, skolor, idrottsanläggningar, hyres- och industrifastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen