Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: UH-2022-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar företagshälsovård (FHV) som en oberoende expertresurs inom områdena arbetsmiljö och rehabilitering. Det innebär att företagshälsovården ska vara kopplad till kommunens systematiska arbetsmiljöarbete med huvudinriktningen att arbeta förebyggande och utveckla hälsofrämjandearbetet och därutöver också med arbetslivsinriktad rehabilitering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna med dess bolag uppskattar ett behov av tjänster till ett värde om tre (3) miljoner kronor per år.